...benämns som de flesta päron vet "VAB". Den tiden ska man umgås med samt ta hand om sitt sjuka barn. Det kan man göra på olika sätt.
I måndags var min fru hemma. De cyklade till kolonilotten, skördade rabarber, kokade rabarbersaft, rabarberkräm samt bakade en rabarberpaj. Umgicks lite med grannens sjuka barn. Folkhemsidyll utav bara helvete.
Igår var jag hemma. Det blev halvfabrikat till lunch och ganska mycket barnfilm på tv. I övrigt inte så mycket. Jo, lite lek om jag ska försöka krysta fram någon duktighet.
Idag ringde jag nyss hem. En stressad mamma och ointresserad son svarar. De håller på och bakar bullar. Men vaf...är det frågan om?
Hur ska jag någonsin kunna vinna det här duktighetsracet? Det är ju kört! Jag får bli den där tråkpappan som kommer hem med kostym och portfölj och läser tidningen. Tack så mycket!
2009/05/27
Prenumerera på:
Kommentarer till inlägget (Atom)

6 st tyckare:
En gång när jag var så bakfull så att jag låg och kved i duschen bakade M en rulltårta (eftersom vi skulle göra tårta till s:et - bad parenting att vara bakfull när man ska ha kalas för sin unge alltså). Något av få saker han bakat. Eventuellt det enda han bakat. Denna rulltårta har det tjatats till leda om. I alla fall. Baka en rulltårta. Går på fem minuter. Sen kan man tydligen få credd för det i flera år efteråt.
Låter som om ni tillgodoser hela bilden. TV är inte fy skam det heller.
Vadå vinna duktighetsracet? Mamma och Pappa kan ju göra olika saker, som barnet sannolikt uppskattar lika mycket. Eller?
Mamma cyklar, skördar rabarber och bakar paj. Pappa spanar barnprogram (eller? ;), håller handen, leker lite och laddar med färdiga pannbiffar. Jag tror nog att båda varianterna funkar.
Ofta har jag sagt här hemma: "Vad är det som säger, att din variant är bättre än min?" oavsett vad det rör sig om i samband med "barnhanteringen". Det kan handla om klädval, sätt att nattinatta eller sätt att underhålla/aktivera på.
För övrigt instämmer jag i det du sa' tidigare. Citat: "...om man vill ha 30 minuter ifred från barn som liknar cirkusclowner från helvetet för t.ex. laga mat, städa lite eller gå och bajsa - så är teven grejen." Å det är ju inget att skämmas för.
Ha det gott!
Go gôbbe
Delta inte i tävlingen, ingen kan tvinga dig. Njut av dina ungar (när de beter sig som folk åtminstone) och spendera tiden som ni vill.
Men tävla aldrig. Även om du vinner så förlorar du ändå, för eller senare.
Och tro mig, jag har lång och gedigen erfarenhet. 5 ungar med samma karl....och jag förlorade!
Ajajajaj, jo, det är det nog. Kört alltså. Om man nu deltar i ett race.
håller med dom som hojtar skippa tävlingen!
krya på liten ihop med mamman, så gott ni båda kan.
tjo!
Skicka en kommentar