Sidor

2011/06/19

Remix - ett hantverk för klåpare

Tekniken går framåt. Det har bland annat inneburit att ljud- och musikutrustning som det förr krävdes en studio för nu för tiden går att få som mjukvara i en genomsnittlig laptop. Det här kan man tycka är en bra grej. Och det är det väl till viss del. Men det har som all utveckling också sin svarta baksida. Denna svarta baksida heter remixar.

Rätt märkliga kufar som gillar att pilla med knappar och ljud ger sig på riktiga musikers verk och omvandlar dom med sina ljudprogram till helt nya skapelser. Skapelser som låter som om man kastar kletig avföring på en billig casiosynth. Utdragna och sega ljudmattor med trumljud och monotona sekvenser som inte är till glädje för någon som inte knaprat knaspiller och vill studsa på stället en hel natt. Det är musikvärldens motsvarighet till kinesisk vattentortyr. Ett omständligt och upprepande sätt att plåga någon till vansinne.

Originallåten gjordes i den version som den gjordes av en anledning. För att den var bra. Några nya trumljud och till leda insamplade snuttar av refrängen tillför intet av värde. Ni grabbar som sitter där och luktar svett över era MacBook Pros, skapa något eget. Sluta upp med att förstöra bra musik.

10 st tyckare:

Ron Obvious sa...

Nu låter det som om även du har spenderat en dag i Kista köpcentrum med tillhörande klädbutikers högtalarsystem. Det är plågsamt, det är det.

Medelklassman sa...

Njaej. Jag råkade hitta en ny remixplatta av Depeche Mode-låtar. Idel kända DJ-snubbar som våldför sig på deras alster.

Untz untz untz untz biddebiddebiddebipp untz untz untz untz Reach out, reach out untz untz, and touch faith biddebiddebipp

AAAAARRRRGH!

Anonym sa...

gubbe!

Jenny sa...

Det finns många hemska remixer, men ibland hittar man något riktigt bra. Tycker att det finns många bra remixar av Depeches musik, men de senaste åren har släppts för många officiella remixar som andas hemmabygge med MacBook Pro, tyvärr.

Spader Ess sa...

Håller med fullständigt.

Tehataren sa...

Jag är kär i dig. Fortfarande och igen.

Erik F sa...

Visst är det så. Den som finner en remix som är bättre än originalet får gärna peka ut den åt mig.

Tycker Remixes2 är synnerligen svag för att vara DM-mixar. Röksopparnas Puppets må vara undantagna möjligtvis.

Medelklassman sa...

Anonym: Omusikaliska sopa.

Jenny: Jag har oerhört svårt att se ett värde i remixar, gamla som nya. Covers däremot är ett annat kapitel.

Spader Ess: Det värmer hjärtat.

Tehataren: No homo?

Erik F: Jag ska ge den ett försök.

hojo sa...

Erik F: junior boys "like a child" i carl craig-remix är trogen originalet men mer magisk.

remixer är som det mesta annat, det kan vara bra eller dåligt - och oftast finns det mer dåligt än bra. gissar att bra remixer kommer har samma ursprung som bra covers: artisten ser något i originalet och tillför en bit av sin egen kreativitet för att göra något nytt.

Tehataren sa...

Jag överväger att försöka bli Homo för att kunna älska dig, men det är fan svårt!